Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o myš bílou

jdřív je dobré uvědomit si, zda je myš pro vás opravdu to nejlepší. Je potřeba to projednat s ostatními členy domácnosti/rodiny, zjistit, zda nejsou alergičtí na srst, prach z hoblin, nebo jestli někdo z nich nemá přímo panický strach z myší.

 
Někdy se může stát, že myška vám uteče a kdyby ji našel někdo, kdo myši vyloženě nesnáší, mohl by sobě nebo myšce zbytečně ublížit. Někdy se může také stát, že onemocníte. Kdo by se pak o myšku postaral, když třeba vás partner nebo partnerka se myší štítí? Proto se tohoto raději vyvarujte a nákup myši opravdu promyslete.

Také si musíte uvědomit, že myš není žádnou hračkou pro malé děti. Pokud chcete udělat vaší ratolesti radost tím, že jim koupíte roztomilou malou myšku, musíte je také naučit, jak se o ní správně starat a hlavně, jak jí správně uchopit. Malé dítě si neuvědomí svou sílu a může jí ublížit. Myš je křehké a velmi zranitelné zvíře. Třeba takové morče si nechá hrubší zacházení bez odporu líbit, avšak myš by hned kousla. Dítě starší 5 – 6 let je už schopné se o myš postarat a správně ji brát do ruky. To jim samozřejme nejdřív musí ukázat rodiče, prodavač nebo chovatel, od něhož si myšku kupujete.

Pokud jste si všeho vědomi, můžete přistoupit k dalšímu kroku, a to je nákup myšky/myšek.

Někdy není vůbec snadné tu správnou myš sehnat. Ráda bych vám tedy dala pár rad, kde je možné myši koupit.
Dají se sehnat ve zverimexech. Avšak dost často tam mají jen bílé myšky, málokdy mají barevné myši, také ve spoustě zverimexů myši nejsou v úplně dobré fyzické kondici. Myšátka jsou zesláblá, mají různé genetické vady, protože páří příbuzné myši. Mají vlastní odchovy někde vzadu, kde skladují veškeré zboží. Často vidím, že mají spousta myší v malém prostoru s nedostatkem vzduchu. Myšky pak sedí u malé štěrbinky, kde proudí trošku vzduchu a snaží se dýchat. Někde ani prodávající nepoznají, jakého pohlaví myšky vlastně jsou.
Nejlepší asi je koupit myši u samotných chovatelů, ostatně i jako u ostatních zvířátek. Máte jistotu, že zvířátko je zdravé, víte, jak je staré a jakého je pohlaví. Chovatelé často inzerují v různých novinách, časopisech, internetu. V ČR moc chovatelů myší jako mazlíků není. Většina chovatelů je z těch, co jimi krmí hady, pavouky, atd. Osobně znám dvě osoby, které se chovem myší plně věnují a chovají je jako mazlíky. K vidění je spousta barevných variací, od bílé, černé, šedé, přes různě strakaté až po vzácné barvy. Cena jedné myšky se pohybuje od 5 – 15,- Kč. Záleží jak kde. Nejobvyklejší cena je 10,- Kč.

Zkusím vám dát další tipy, na co musíte dát pozor, když si myšku kupujete.

Zdravé myši mají čisté živé oči, jsou čiperné a štíhlé. Mladá zvířata mají intenzivnější, zářivější barvy srsti a jemnější uši, ještě trochu více porostlé chlupy než starší jedinci.

Při výběru dejte dále pozor na:

- zvíře nesmí být ani tlusté, ani hubené, rovněž jsou-li pod kůži znatelné uzliny a nádory, může se jednat o starší zvíře

- na srsti nesmí být žádná lysá místa, protože vypadávání chlupů se dá vyléčit jen zřídka, postižené zvíře může mít roztoče, plíseň nebo ekzémy

- pobíhání kolem dokola s nahrbenými zády, naježenou srstí (i kvůli parazitům) ukazuje na nějakou vnitřní nemoc

- oblast kolem análu nesmí být znečištěná (průjem)


Příznaky těžšího onemocnění jsou: ochrnutí, poposedávání s roztaženýma nohama, křivé držení hlavy, pohyby v kruhu (většinou známka genetické poruchy).

Myška má velice krátký život, dožívá se cca 1,5 až 3 let. Záleží na kvalitě stravy, životosprávě, prostoru, atd. Proto je dobré kupovat ještě mladá a zdravá zvířata. U myší se stáří velice špatně odhaduje, u chovatelů by neměl být problém zjistit stáří zvířete. Co se týče zverimexů, pokud vám nejsou schopni říct aspoň přibližné stáří, myš raději nekupujte. Myš by měla být minimálně 3 týdný stará. Mladá zvířata jsou lépe ochočitelná a rychleji si na vás zvyknou.

Tak teď už máme nákup za sebou. Nyní se naskýtá další otázka. Koupit si myšku nebo myšáka?

Předpokládám, že většina z vás bude uvažovat o koupi myši do bytu, proto se na to zaměřím.

Pokud chcete chovat jednu myš, pak je skoro jedno, zda samce nebo samičku.

Pro samičku hovoří její spíše mírnější povaha. Je i méně cítit. Při chovu jedné myši a pravidelném čištění klece ale není zápach stejně téměř znát, což mohu osobně potvrdit.

Sameček je poněkud temperamentnější a snáze se učí všelijakým kouskům. Jeho sklon dělat si všude pachové značky je však méně příjemný. To, že samečkové rychleji a více koušou, není pravda. Myši obou pohlaví mohou pokousat, pokud se cítí ohrožené, nebo je někdo nešikovně chytne.

Pohlaví u mladých myší rozpoznáte jako laik těžce. Mně to trvalo také dlouho, než jsem se to naučila rozpoznávat. Pomohlo mi to, že jich mám doma hodně a tak můžu porovnávat. Nicméně dá se to naučit. Pokusím se vám to aspoň trošku popsat.

Přitáhneme-li kůži v zadní oblasti břicha palcem a ukazováčkem dopředu, vstoupí u samečka varlata do šourku. U ještě mladších myší, 2 – 3 týdny, se podle genitálií nedá pohlaví s jistotou určit. Mnohem snazší je to u myší, jejichž břicho ještě není porostlé srstí, tedy ve věku 8 – 11 dní. U samiček jsou pak dobře viditelné struky, a to celkem 10 ve dvou řadách.

U dospělých myší pohlaví poznáme jednoduše. U samců jsou vidět podlouhlá varlátka. A u samičky poznáme tak, že ústí močové trubice a anální oblast je blízko sebe.

Jestliže Vás nyní napadla otázka, zda jsou dvě myší šťastnější, nebo zda si jedna myš sama vystačí, musím jednoznačně odpovědět, že dvěma bude rozhodně lépe. Koneckonců, řekněte si sami, komu by se chtělo být samotnému, že?
Chodíte-li do práce, nebo do školy a nemáte čas se svému mazlíčkovi věnovat, určitě si kupte rovnou dvě myši. Jednak jim nebude tolik smutno a jednak si budou navzájem pečovat o srst, atd. Jen pozor, ať místo dvou myší doma nemáte celé myší hnízdo. Pokud myši nechcete chovat, kupte si dvě samičky nebo dva samce. Nejlépe z jednoho vrhu, aby se pak neprali.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zánět

(Jigjbc, 7. 4. 2019 19:22)

Zdravím moje mys má furt zalepeny jedno oko. Vždycky když ji po nějaký době vyndam, tam ho přivřené. Už jsem mu ho dvakrát cistila ( kapkami- uměle slzy a obyc vodou ) nevíte co by to mohlo byt a hlavně jak mu pomoct.
Dřív jsem by dávala jako podestýku seno a teď má především hobliny, napadlo mě jestli by to nemohlo byt z toho, ze to víc práší, ale má to jen na jednom oku

Re: Zánět

(Tereza Zušťáková, 30. 3. 2021 8:58)

Možná může mít alergii takže vyměnit podestýlku na proti alergení

Nic moc jsem se nedozvedela

(Markéta , 20. 3. 2021 17:38)

Přijde mi že jsem se nic o chovu nedozvěděla zajímalo by mě jak velkou klec musí mít co jí a co nesmí jestly se koupe nebo ne nebo třeba jestly se koupe jako křeček v Písku jak je velká v dospělosti, co mám mít za základní výbavu třeba domeček Záchod kolečko Hamak prolizacky a tak

Ne dozvěděla jsem se základní informace

(Markéta , 20. 3. 2021 17:32)

Přijde mi že jsem se nic o chovu nedozvedela zajialo by mě jak velkou klec musí mít co jí a co nesmí jestly se koupe nebo ne nebo třeba jestly se koupe jako křeček v Písku jak je velká v dospělosti

Změna názvu

(Ondřej, 9. 1. 2021 14:19)

Váš článek je zajímavý, ale neodpovídá nadpisu! Bylo by chodné přepsat nadpis na "Jak koupit myš" a nebo doplnit současný článek o to, jak se doopravdy o myš starat, protože krom koupi jsem se nic nedozvěděl!!!

Kolik chov stojí?

(Ondřej, 23. 8. 2020 20:04)

Kolik chov stojí? Kolik stojí terárium atd.? Potřebuju pomoc, prosím.. Nemám moc peněz a chtěl bych malou myšku..

Re: Kolik chov stojí?

(Cs, 30. 8. 2020 16:12)

Hodně

Re: Kolik chov stojí?

(M, 18. 12. 2020 11:12)

Myš není nákladná, stačí prostorná kartonová krabice se síťkou navrchu, nemáte-li nyní prostředky na klec. Krmení vystačí dlouho a nejlevnější se dá koupit do 30 korun.

Myš druhé trhá chlupy

(Em, 18. 12. 2020 11:10)

Pěkný den, máme dvě myšky už čtvrt roku a neměly jsme doposud problémy. Jedna myška druhou často čistila - až ta druhá pištěla - ale obě vypadaly v pořádku. Před nedávnem jsme ale na jedné objevili lysé místečko. Máme za to, že jí první myška chlupy na zátylku vytrhala. Nějaké rady? Nemyslíme si, že se myšky nesnášejí, jelikož spolu už tak dlouho pokojně žily. Je možné, aby se to změnilo?

Proc moje myška nic nejí

(Adela , 2. 11. 2020 12:18)

Moje myška furt jenom spí a nechce nic jist, co s tím?

pomoc

(emmy, 27. 2. 2019 21:07)

potrebovala bych se zeptat jestli nekdo znate nejakou chovnou stanici nebo jestli jsi mam mysku koupit ve zverimexu

Re: pomoc

(Petra , 3. 6. 2020 14:39)

Vím že je jedna chovná stanice myší v Brně.

Re: Re: pomoc

(kazikova, 10. 6. 2020 17:40)

dobrý den, nemáte náhodou kontakt¿

mlada vs stara myš

(Tomáš, 11. 4. 2020 11:33)

Dobrý den.
Před dvěma měsíci jsme našemu synovi kupovali dvě bíle myšky z nichž jedna po necelém měsíci bohužel odešla,jelikož po asi dvou týdnech se u ní začala projevovat viditelná nemoc ( zarudlá pokožka,lysá místa a až strupovité boule sahjící od zadeččku po zatýlek). Rozhodli jsme se tedy,že koupíme ve zverimexu novou myšku. Tu jsme po nakupu nechali v teráriu cca 4 hodiny samou aby si místo očichala. Po 4 hodinách jsme k ni dali starší myš ( samec) a prakticky ihned si začali seznamovat. Sprvu nebyl žádný problém,očichávali se,čistili navzájem atd. Druhý den jsme zaregistroval,že mladší myška se začíná vůči starší myši ohrazovat a kdykoli se starší myš k ní přiblížila,začala pískat a předníma packama ohánět aby starší myš odehnala. Tak to šlo asi tři dny ,kdy následně se k sobě opet měli. A v tomto bode jsme zjistili,že mladá myška je samička a duvod proč se začala vuči starší myši vymezovat bylo,že samec se ji snažil pokrýt. Nejevila žádné známky nemoci,byla aktivní,měla zdrvaou srst,sněhově bílou a jedla pravidelně. proto nás překvapilo,že jsme jí včera nalezli mrtvou ačkoli ještě před par minutama,než jsme jí takto našli,běhala v kole spolu se starší myší (samec).Můj dotaz tedy směřuje k tomu ,jaky mohl ,podle vas , být důvod jeji smrti? Napadlo,zda-li např, nemohla být skutečně pokrytá a jeji malé ,nevyvnute tělo to nemuselo zvladnout,nebo prostě nějaké vnitrni selhaní ? Děkuji za odpověď. S pozdravem. jen jeste dodam,že mala myska zemrela po týdnu co jsme jí koupili .

Chová se divné

(Klárka , 22. 3. 2020 16:02)

Mám myšku asi 2 týdny a najednou se chová divne hybe se hrozně pomalu a nechce jist

Terárium nebo klec ?

(Adyla, 7. 11. 2019 14:02)

Moc bych chtěla myšku, ale nevím, zda je lepší klec nebo terárium. Ve zverimexech je mají v teráriu, ale spousta lidí mluví jen o kleci. Takže jsem trochu zmatená a chtěla bych vědět,co je pro myšku lepší.

Re: Terárium nebo klec ?

(Tereza, 28. 2. 2020 21:46)

Nejlepší pro myšku je klec.

Re: Terárium nebo klec ?

(Tereza, 28. 2. 2020 21:47)

Nejlepší pro myšku je klec.

Re: Terárium nebo klec ?

(Tereza, 28. 2. 2020 21:47)

Nejlepší pro myšku je klec.

Zajímavost

(Lil Em, 26. 5. 2019 15:55)

Vadí když budí mít bílou a šedou myšku?


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

následující »