Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o myš bílou

jdřív je dobré uvědomit si, zda je myš pro vás opravdu to nejlepší. Je potřeba to projednat s ostatními členy domácnosti/rodiny, zjistit, zda nejsou alergičtí na srst, prach z hoblin, nebo jestli někdo z nich nemá přímo panický strach z myší.

 
Někdy se může stát, že myška vám uteče a kdyby ji našel někdo, kdo myši vyloženě nesnáší, mohl by sobě nebo myšce zbytečně ublížit. Někdy se může také stát, že onemocníte. Kdo by se pak o myšku postaral, když třeba vás partner nebo partnerka se myší štítí? Proto se tohoto raději vyvarujte a nákup myši opravdu promyslete.

Také si musíte uvědomit, že myš není žádnou hračkou pro malé děti. Pokud chcete udělat vaší ratolesti radost tím, že jim koupíte roztomilou malou myšku, musíte je také naučit, jak se o ní správně starat a hlavně, jak jí správně uchopit. Malé dítě si neuvědomí svou sílu a může jí ublížit. Myš je křehké a velmi zranitelné zvíře. Třeba takové morče si nechá hrubší zacházení bez odporu líbit, avšak myš by hned kousla. Dítě starší 5 – 6 let je už schopné se o myš postarat a správně ji brát do ruky. To jim samozřejme nejdřív musí ukázat rodiče, prodavač nebo chovatel, od něhož si myšku kupujete.

Pokud jste si všeho vědomi, můžete přistoupit k dalšímu kroku, a to je nákup myšky/myšek.

Někdy není vůbec snadné tu správnou myš sehnat. Ráda bych vám tedy dala pár rad, kde je možné myši koupit.
Dají se sehnat ve zverimexech. Avšak dost často tam mají jen bílé myšky, málokdy mají barevné myši, také ve spoustě zverimexů myši nejsou v úplně dobré fyzické kondici. Myšátka jsou zesláblá, mají různé genetické vady, protože páří příbuzné myši. Mají vlastní odchovy někde vzadu, kde skladují veškeré zboží. Často vidím, že mají spousta myší v malém prostoru s nedostatkem vzduchu. Myšky pak sedí u malé štěrbinky, kde proudí trošku vzduchu a snaží se dýchat. Někde ani prodávající nepoznají, jakého pohlaví myšky vlastně jsou.
Nejlepší asi je koupit myši u samotných chovatelů, ostatně i jako u ostatních zvířátek. Máte jistotu, že zvířátko je zdravé, víte, jak je staré a jakého je pohlaví. Chovatelé často inzerují v různých novinách, časopisech, internetu. V ČR moc chovatelů myší jako mazlíků není. Většina chovatelů je z těch, co jimi krmí hady, pavouky, atd. Osobně znám dvě osoby, které se chovem myší plně věnují a chovají je jako mazlíky. K vidění je spousta barevných variací, od bílé, černé, šedé, přes různě strakaté až po vzácné barvy. Cena jedné myšky se pohybuje od 5 – 15,- Kč. Záleží jak kde. Nejobvyklejší cena je 10,- Kč.

Zkusím vám dát další tipy, na co musíte dát pozor, když si myšku kupujete.

Zdravé myši mají čisté živé oči, jsou čiperné a štíhlé. Mladá zvířata mají intenzivnější, zářivější barvy srsti a jemnější uši, ještě trochu více porostlé chlupy než starší jedinci.

Při výběru dejte dále pozor na:

- zvíře nesmí být ani tlusté, ani hubené, rovněž jsou-li pod kůži znatelné uzliny a nádory, může se jednat o starší zvíře

- na srsti nesmí být žádná lysá místa, protože vypadávání chlupů se dá vyléčit jen zřídka, postižené zvíře může mít roztoče, plíseň nebo ekzémy

- pobíhání kolem dokola s nahrbenými zády, naježenou srstí (i kvůli parazitům) ukazuje na nějakou vnitřní nemoc

- oblast kolem análu nesmí být znečištěná (průjem)


Příznaky těžšího onemocnění jsou: ochrnutí, poposedávání s roztaženýma nohama, křivé držení hlavy, pohyby v kruhu (většinou známka genetické poruchy).

Myška má velice krátký život, dožívá se cca 1,5 až 3 let. Záleží na kvalitě stravy, životosprávě, prostoru, atd. Proto je dobré kupovat ještě mladá a zdravá zvířata. U myší se stáří velice špatně odhaduje, u chovatelů by neměl být problém zjistit stáří zvířete. Co se týče zverimexů, pokud vám nejsou schopni říct aspoň přibližné stáří, myš raději nekupujte. Myš by měla být minimálně 3 týdný stará. Mladá zvířata jsou lépe ochočitelná a rychleji si na vás zvyknou.

Tak teď už máme nákup za sebou. Nyní se naskýtá další otázka. Koupit si myšku nebo myšáka?

Předpokládám, že většina z vás bude uvažovat o koupi myši do bytu, proto se na to zaměřím.

Pokud chcete chovat jednu myš, pak je skoro jedno, zda samce nebo samičku.

Pro samičku hovoří její spíše mírnější povaha. Je i méně cítit. Při chovu jedné myši a pravidelném čištění klece ale není zápach stejně téměř znát, což mohu osobně potvrdit.

Sameček je poněkud temperamentnější a snáze se učí všelijakým kouskům. Jeho sklon dělat si všude pachové značky je však méně příjemný. To, že samečkové rychleji a více koušou, není pravda. Myši obou pohlaví mohou pokousat, pokud se cítí ohrožené, nebo je někdo nešikovně chytne.

Pohlaví u mladých myší rozpoznáte jako laik těžce. Mně to trvalo také dlouho, než jsem se to naučila rozpoznávat. Pomohlo mi to, že jich mám doma hodně a tak můžu porovnávat. Nicméně dá se to naučit. Pokusím se vám to aspoň trošku popsat.

Přitáhneme-li kůži v zadní oblasti břicha palcem a ukazováčkem dopředu, vstoupí u samečka varlata do šourku. U ještě mladších myší, 2 – 3 týdny, se podle genitálií nedá pohlaví s jistotou určit. Mnohem snazší je to u myší, jejichž břicho ještě není porostlé srstí, tedy ve věku 8 – 11 dní. U samiček jsou pak dobře viditelné struky, a to celkem 10 ve dvou řadách.

U dospělých myší pohlaví poznáme jednoduše. U samců jsou vidět podlouhlá varlátka. A u samičky poznáme tak, že ústí močové trubice a anální oblast je blízko sebe.

Jestliže Vás nyní napadla otázka, zda jsou dvě myší šťastnější, nebo zda si jedna myš sama vystačí, musím jednoznačně odpovědět, že dvěma bude rozhodně lépe. Koneckonců, řekněte si sami, komu by se chtělo být samotnému, že?
Chodíte-li do práce, nebo do školy a nemáte čas se svému mazlíčkovi věnovat, určitě si kupte rovnou dvě myši. Jednak jim nebude tolik smutno a jednak si budou navzájem pečovat o srst, atd. Jen pozor, ať místo dvou myší doma nemáte celé myší hnízdo. Pokud myši nechcete chovat, kupte si dvě samičky nebo dva samce. Nejlépe z jednoho vrhu, aby se pak neprali.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zajímavost

(Lil Em, 26. 5. 2019 15:55)

Vadí když budí mít bílou a šedou myšku?

Zánět

(Jigjbc, 7. 4. 2019 19:22)

Zdravím moje mys má furt zalepeny jedno oko. Vždycky když ji po nějaký době vyndam, tam ho přivřené. Už jsem mu ho dvakrát cistila ( kapkami- uměle slzy a obyc vodou ) nevíte co by to mohlo byt a hlavně jak mu pomoct.
Dřív jsem by dávala jako podestýku seno a teď má především hobliny, napadlo mě jestli by to nemohlo byt z toho, ze to víc práší, ale má to jen na jednom oku

pomoc

(emmy, 27. 2. 2019 21:07)

potrebovala bych se zeptat jestli nekdo znate nejakou chovnou stanici nebo jestli jsi mam mysku koupit ve zverimexu

Pomoc

(Danča, 13. 1. 2019 12:04)

Dobrý den. Mám myšku jeden měsíc kterou mi dali ve zverimexu zadarmo (už tohle působilo na mě dost divně). Dali mi na výběr z několika myšek. Vybrala jsem si jednu a působila na mě dost ochočeně. Měla krásnou srst,váha byla též v pohodě. Ale po té době se mi zdá,že je více plachá a že má kruhy pod očima. Také se mi zdá,že myšce ztmavl kožíšek. Snažím se ji vyndavat každý den aspoň na 15 minut. Nechám ji běhat po stole a vypadá,že je v poho. Jen jsem někde četla ,že myška je velmi zvídavý tvor. Avšak ta má,si na stole najde úkryt a je tam po celou dobu . Nevíte,zda by mohla být myška nemocná nebo smutná,že je sama ? Kamarád mi říkal,že kdybych ji teď dokoupila myšího společníka,že by si nemuseli sednout a mohli by se prát.
Děkuji.

XD

(xd, 18. 12. 2018 17:01)

zmrde

Nevím

(Karolína, 28. 9. 2018 13:43)

Mám klec pro myšáčka 38cm délka šířka 28cm vysoká 20 cm je to pro myší miminko

Problém

(Tomáš , 5. 9. 2018 17:10)

Zdravím. Mám problém. V garáži jsem chytil myšku. Stáří nevím a nevím ani pohlaví už 14 dní ji chovám v obrovském akváriu. Vypadá velmi šťastně. Běhá na kolotoči a vše co jí dám sní. Ale chci ji koupit společnost myslíte že je to dobrý nápad? Aby se neprali. Díky za odpověď.

Akvárium

(Veru, 22. 10. 2017 14:56)

Mám doma 25 cm dlouhý,16 cm vysoký a 15 cm široký akvárium .Bude to stačit i když chodím do školy?

Re: Akvárium

(Wewi, 4. 4. 2018 22:07)

Moc malé a bude tam sám

Jsem v koncích

(Anonim, 12. 3. 2017 10:52)

Ahoj potřebuji radu... Brácha si koupil myšičku ale nemá pro ní na chystaný domov.. Vůbec nic ani nic neřekl že si ji koupil... Když ji našla mamka řekla že prostě půjde z domu... Naštěstí jsem ji přemluvil ale no k věci.... Nemám peníze abych ji mohl dopřát akvárium atd... Potřebuji tě :(

Re: Jsem v koncích

(Wewi, 3. 4. 2018 22:22)

A jak ti s tímto máme pomoct ? Tak rekni tomu brachovi ať ti ju koupí

obojek?

(Natalka, 29. 1. 2018 15:22)

Nevite prosim, kde muzu sehnat mysi obojek a rtenku?

Re: obojek?

(Herobri, 14. 3. 2018 18:39)

Obojek a rtěnku? Myška není panenka je to zvíře, tak že jestli myslíš rtěnku jako součást make upu tak by jsi ji s tím akorát trápila. Co se týče obojku na myš nic takového jsem neviděla a ani jsem to nehledala, myslím že myš je na obojek trochu malé zviřátko a asi ho jen tak neseženeš. Myslím že myška je krásná i bez rtěnky, obojku a podobných věcí, radši ji kup nějaké vhodné ovoce nebo zeleninu. :)

Rvačky

(Anna, 3. 2. 2018 19:25)

Mám doma dva myšáky a ten jeden dost krutě tyranizuje toho druhého (trhá mu chlupy, kouše ho až do krve). Nemáte radu co s tim dělat.

Malinké myše

(Sára Fenyková, 22. 11. 2017 20:51)

Všude jsem slyšela že holátko nepřežije bez maminky. Myslíte si, že se dá vychovat malé myše?(Ná chloupky , ale má ještě zalepené oči.)

...

(andrea, 24. 9. 2017 16:06)

Mám bílou myš,krmím ji(uznávám)z větší části jídlem které jím já.Naučila jsem ji že když strčí čumáček mezi mřížky(poprosí)dám jí něco dobrého.dnes už jí jsou čtiři takže podle mě se myš nedožívá věku podle stravy ale něčeho jiného

místo

(niky, 20. 5. 2017 22:23)

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jesti záleží na tom, kam v pokoji akvárko dám? Jestli je to lepší někde blízko okna na světle (ale teď před létem by na ní asi moc svítilo sluníčko), nebo spíš nekam na stinné místo? Nebo je to jedno?

agrese

(zuza, 22. 3. 2017 22:16)

Dobry den prosím pomoc.... mam 2 nove samicky sou mlade a ta mohutnejsi zacla tu mensi kousat a nekdy dost surove ... proc to dela? Ta mensi se ji ted boji a nechci je oddelovat aby byli sami:( pomuze dokoupeni dalsich nb ne?

Re: agrese

(Tereza Marie Rambousková , 29. 3. 2017 20:58)

Hele já bych udělala to , no asi se ti to nebude líbit ale jednu dej do jedné klece a druhou do druhé

Re: agrese

(Karolína , 14. 4. 2017 20:01)

Když je jedna myš větší a druhá menší a kouše jí, znamená to že samičky se nenávidí a je docela rychle je oddělit od sebe


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »