Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o potkana

 

Jako první věc, je na místě si uvědomit, kolik potkanů bychom chtěli mít a tomu přizpůsobyt velikost klece a vybavení. Potkan by měl mít v kleci dostatek místa na hraní, jsou to velmi hraví a zvědaví tvorové a proto je potřeba přizpůsobyt jim podle toho jejich obydlí. K dostání jsou ve speciálních obchodech různé hamaky, kde moc rádi odpočívají, domečky, prolézačky, větve na šplhání. Jako každý hlodavec potřebuje větvě nebo tvrdý chléb pro krácení zubů a kvalitní stravy , ze které by mohl čerpat důležité složky. Potkani nepohrdnou vším, co jim nabídnete.
Než přistoupíte k samotné koupi zvířete, uvědomte si, že potkani jsou zvířata náchylná na řadu onemocnění a mají geneticky danou predispozici ke vzniku nádorů. Bohužel, jak v praxi bývá často důkazem, potkani se dožívají v průměru 2 let věku a to se tento věk dá pokládat za úctyhodný v jejich potkaní říši. Z důvodů, že potkani byly, jsou a pravděpodobně budou nejvíce populárními laboratorními zvířaty, získaly tyto dědičné předpoklady k vytváření nádorů. Ať je to nádor na hypothalamu, nebo v břiše, vyskytuje se u nich celá řada a mnohdy potkan musí být utracen. Jsou to tak silná zvířata, že mnohdy s nádorem žijí klidně i rok bez větších obtíží, vesele si s vámi hrají, dovádějí, že někdy, pokud by nebyl nádor viditelný, jejich problém ani nepoznáte. Nádory se dají operovat a u specialistů není jejich odstranění většinou problémem, bohužel ale nádor se po čase většinou objeví znovu.
Pokud se tedy i přesto všechno rozhodnete pro pořízení potkana, rozhodně nebudete litovat. Svému majiteli je velmi oddaný, je velmi inteligentní a učendlivý. Pořídit potkana můžete ze zverimexu, ale určitě spíše doporučuji sehnat si potkánka přes chovnou stanici. Potkánci jsou velmi oblíbenými hlodavci, a proto o výběr mláděte nebude nouze. Na výběr máte s celé řady barevných variant a je jen na vás pro kterou se rozhodnete. Máte možnost vybírat i typ uší, tzv. dumbo nebo klasické. Jak říkám, variant a jednotlivých znaků je mnoho, ale povaha potkana bude vždy úžasná, i proto je mezi hlodavci tak oblíbený.
Určitě bych vám doporučovala pořídit si nejméně dva potkany. Jak už bylo zmíněno, jsou to společenští tvorové, kteří se svými druhy rádi skotačí, velice často si hrají, nebo třeba i společně odpočívají. Jednomu potkanovi by bylo zbytečně smutno a celý den by jen čekal než se u něj vy zastavíte. Jsou to úžasní zvědaví tvotové, kteří vhrnou do vašeho stereotypu spoustu radosti a energie. Oni energií přímo hýří kolem sebe a jsou tak čiperní a vymýšlí stále nové kousky, které vás zaručeně pobaví. Ikdyž bohužel žijí jen pár let, dokáží si s vámi utvořit pouto, na které nezapomenete.
Moc často se o tomto problému nemluví, ale je to fakt, kerý je třeba připomenout. Potkani, stejně jako např. myši mají svůj specifický pach, kterého se nezbaví. Někomu to může být nepříjemné a neříkám, že voní, ale je potřeba potkana takového příjmout a brát ho tak. Problém se může vyskytnout i u alergiků. Sice alergologické testy na potkany moc doktorů nemá, ale i z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že potkani alergikům moc dobře nedělají.
Pokud vás tohle všechno ještě neodradilo, jste na dobré cestě stát se úspěšným chovatelem. U nás je poměrně hodně chovatelských stanic, které se zabívají chovem potkanů, snad možná i proto, že jejich genotyp a možné barevné variece jsou velmi pozoruhodné a zajímavé. Pokud jste ale začátečník, určitě se do rozmnožování potkanů nijak nehrňte.. Vzpomeňte si, kolik čumáčků žije v dosti špatných podmínkách ve zmerimexu. Potkani mají krátkou březost- a to 21-25 dnů a potkaní samice začínají dospívat už ve věku 6 týdnů, což někdy bývá problém a pokud se samice a samci zavčas neoddělí, máte o nakrytou samičku více.
Pokud vsadíte tedy na dobré rady a pořídíte si potkánky nejméně dva, pak buď dvě samice, nebo dva samce nejlépe ze stejného vrhu. Můžete i samce a samici a samce potom vykastrovat, ale je to malé zvíře a proto každá operace je pro ně riskantní a v tomto ohledu i zbytečná. Pokud se rozhodnete pro holky, počítejte s tím, že budou aktivnější, veselejší, hravější, možná chvilku neposedí a budou chtít neustále něco objevovat. Kluci jsou jiní, jsou více mazliví a spíše vyhledávají místo, kde je klid a mohou se tam dobře vyspat a najíst. Jsou to takoví pohodáři, kteří vám klidně budou usínat v náručí.
Až si potkánka přinesete domů, bu´dte na nej milí a vlídní, nedělejte zbytečný hluk, ať jej nevyplašíte. Zvíře si na všechny nové věci a s nimi spojený hluk zvykle, ale chce to chvilku čas. Je lepší, aby jste potkanovi pořídili domek, kde bude mít svoje soukromí a kde nalezne útočiště. Nemusíte se bát, že byste ho z domku nedostali, stačí zavolat a vždy ochotně vstane a přijde za vámi. Ochočení potkana je většinou bezproblémové, rychle si na vás zvykle a bude vyžadovat vaši pozornost. Ne ale, že by si ji vynucoval kousáním mříží, on bude trpělivě čekat za dvířkama od klece a bude se těšit, až si na něj uděláte čas. Njeraději by s vámi chtěl být pořád, proto je rozhodně lepší, pořídit potkany minimálně dva, opravdu pokud žijí sami strádají a i na jejich pohledu je vidět, jak se samotou trápí.
Co se týká vychování potkana, musíte počátat, že naslovo jako pes vás poslouchat nebude, když se mu ale budete hodně věnovat, rád za vámi přiběhne na zavolání a rád se nechá vzít do ruky. Nikdy jsem neměla problém s tím, že by mi potkan nějak zalezl a já ho musela složitě lákat, stačilo jen zavolat. Když na něj budet pravidelně mluvit a odměńovat jej, setkáte se s úspěchem a potkan za vámi vždy přiběhne. U potkanů nepochodíte s tresty, ba naopak, mohl by k vám ztratit důvěru, je třeba vychovávat pomocí odměn a pochvaly. Jen co jim moc nejde a s čím nepochodíte je, že jim nevysvětlíte, že nemají ohlodávat kabely a knížky, že značkování teritoria kapičkami moči nepotřebují.. Ba naopak, když se jim něco líbí, o to více značkují, a bohužel jim to nijak nevymluvíte.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

potrebuji poradit

(kačka, 15. 3. 2015 12:02)

potřebuji doporučit klec tak akorát pro 2 potkany

Re: potrebuji poradit

(Lucka, 21. 11. 2015 10:12)

najdi si klec na: Levneklece.cz mas tam napr.klec pro potkany za 430kc i s dph doporucuji vsem

Re: Re: potrebuji poradit

(Alena, 24. 1. 2021 19:03)

To rozhodně ne!!!!!!
Za 430 koupíš tak malinkou klec že se použije ledatak jako přepravka!!!!
To si ji radši udělej z krabice za 470 a plotu a bude alspoň trochu velká

musím?

(lk, 19. 8. 2015 18:09)

ahoj, všude čtu že mají být potkánci aspoň dva, ale ja uz bych na dva nemela tolik casu a vůbec bych raci chtěla jednoho:( myslite ze kdybych se mu vic věnovala stacil by jeden?

Re: musím?

(Barča, 11. 11. 2015 11:19)

Ne. Že ty chceš...zvíře má nějaký potřeby, když ty chceš a neslevíš z toho, kup si křečka, to je samotář.

Re: Re: musím?

(Kokot, 13. 12. 2020 1:28)

Re: musím?

(Natálie , 15. 12. 2020 9:31)

Ne i kdybys ses přetrhla tak potkanovy nenahradíš kamaráda .!!

Potrebuji poradit

(Tereza, 4. 11. 2013 21:29)

Chtela bych vedet jak rychle si na me potkan zvykne. Mam ho den a porad se boji a kdyz ho zavolam tak spis utece. Nevim co s tim, neni to tim ze je sam? Mam malou klec a vejde se tam jen jeden. Poradte prosim.

Re: Potrebuji poradit

(barča, 14. 6. 2016 16:34)

kup klec větší pro dva potkany a rovnou kup 2 potkany.Samotný se bude bát až do smrti

potkan

(neznámí, 9. 3. 2014 8:52)

mám potkana koupat nebo jen opláchnout nakím hadrem

Re: potkan

(denni, 18. 9. 2015 20:33)

ja svojeho potkana koupu ve vaně dej mu tam trochu šamponu.

Re: Re: potkan

(Barča, 11. 11. 2015 11:18)

Ne proboha! Nemějte telecí nápady a nekoupejte je pokud do tý vody sami nechtěj!!!!

Re: Re: potkan

(tinicka, 14. 6. 2016 16:32)

delas si hovno?Máš štěstí že tě neznám jinak bych ti to tví zvíře vzala.Ve vodě??Kdes to slyšela?U depšota či co?sorry že sem sprostá ale já nemám slov..

Mezery v kleci???

(Yetti11, 24. 7. 2013 18:55)

Ahoj, potřebuji poradit jestli potkan neproleze mezerou v kleci (mezera asi 4 cm, klec je po králíkovi) ???
Děkuji

Re: Mezery v kleci???

(Lucka, 21. 11. 2015 10:14)

Ano proleze potkani jsou chytri tvorove :)podivej se na stranku: Levneklece.cz

potkan

(Nechci , 2. 10. 2015 19:17)

Já vím že musím Mít dva ale rodiče mi dovoli jednoho a myslím že si na toho druhého potkana nezvykne

Re: potkan

(Barča, 11. 11. 2015 11:17)

Tak to si myslíš špatně. Takže pokud ti rodiče nedovolí dva, tak nepořízuj ani jednoho.

potkan a myš?

(marky, 8. 7. 2013 13:50)

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli by se potkan skamarádil s bílou myší a byl s ní v terárku? prosím odpovědi pište na marketace@volny.cz

...

(katuš, 25. 7. 2011 19:42)

me to taky pomohla ztrovna vcera jsem dostala potkana k narozenim tady jse si to precetla a ted vim vse

:-)

(kikinka, 25. 7. 2011 16:36)

mame doma potkana tendle text mi moc pomohl jak se o nej starat..