Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o vodní želvu

 

Zazimování
Počátkem podzimu želvy přijímají stále méně potravy. Když nepřijmou potravu několik dní za sebou, je to pro nás znamení, abychom je přestali krmit. Podle počasí, obvykle však počátkem října, je přemístíme z venku do místnosti, kde je ještě několikrát vykoupeme ve vlažné vodě, čímž jim pomůžeme při vyprazdňování trávicí soustavy. Potom je koncem října zazimujeme.
Optimální teplota pro přezimování želv by měla být od +4 do +7 st.Celsia; nemá klesnout pod 0 st.Celsia, ani vystoupit nad 10 st.Celsia.
Suchozemské želvy zazimujeme tak, že je uložíme v dřevěných bedničkách do sklepa (ne však příliš vlhkého). Rozměry bedniček závisí na velikosti a poštu želv. Zvenku na bedničku připevníme husté pletivo, které chrání želvy před případnými hlodavci. Na dno dáme tenčí vrstvu písku, na kterou přimáčkneme vrstvu suchého listí. Na tuto vrstvu uložíme želvy a zasypeme je volně listím až po okraj bedničky. Horní část bedničky pak zakryjeme hustým pletivem, které po okrajích zatížíme. Místo listí je možné použít slámu, seno, mech apod.
Želvy můžeme zazimovat i na dně vestavěných potravinových skříní v panelových bytech. Zvířata uložíme jednotlivě do papírových krabic vystlaných hadrem. Želvy zasypeme natrhaným měkkým papírem a ve víku krabice uděláme otvory.
Suchozemské želvy můžeme uložit k zimnímu spánku i ve volné přírodě do malého domečku. Jeho základem je jáma hluboká 80 cm, široká 80 cm a dlouhá 120 cm. Dno ušlapeme a stěny zarovnáme. Asi 20 cm od okraje základové jámy postavíme 40 cm vysokou zídku z kamení, cihel nebo ze dřeva. Na jedné straně ponecháme otvor široký asi 50 cm, který slouží jako vchod do domečku pro želvy v letním období. Na zídku položíme snímatelnou dřevěnou stříšku krytou dehtovým papírem, rákosem, popřípadě šindelem. Do jámy vložíme drátěný koš, který chrání želvy před hlodavci. Na dně udusáme 20 cm tlustou vrstvu suché slámy, na tuto vrstvu položíme želvy a volně je zasypeme slámou až po okraj koše. Na horní stranu koše položíme pletivo, které po celém obvodu koše připevníme drátem. Podlahu domečku vyplníme prkny, vchod uzavřeme a celý prostor domečku naplníme suchým listím. Nakonec nasadíme střechu. Na jaře želvy po probuzení vykoupeme ve vlažné vodě a podáváme jim dostatek zelené potravy.
Vodní želvy zimujeme v menší nádobě nejlépe v chladném sklepě, kde je teplota mezi 5 - 8st.C. Pokud želvu zimujeme v místnosti, je dobré s tím počítat a pokud možno ji nebudit hlukem nebo nadměrným množstvím světla. Vodu jim pokud možno neměnit. Želvy po celou dobu téměř vůbec nepřijímají jídlo (záleží již na konkrétním kusu), snižují svou tělesnou teplotu. Je potřeba mít takové množství vody, aby želvě netrčel nad hladinu krunýř, a přitom aby se mohla pohodlně nadýchnout. Evropské a některé severoamerické sladkovodní želvy chované v jezírkách mohou na jejich dně i přezimovat. S poklesem teplot vodní želvy postupně přestávají přijímat potravu a uchýlí se na dno jezírka. Během zimy jezírko pravidelně kontrolujeme. Do tlustého ledu vysekáváme otvory,aby se voda mohla okysličovat. Při delších otepleních a následujících prudkých poklesech teplot je třeba pečlivě sledovat, aby probuzené želvy nezamrzly v ledu.
Takto přezimujeme jen zdatné a zdravé jedince vodních želv. Nemocné nebo slabší želvy je třeba na podzim přemístit do akvaterárií. Po tuhých a dlouhých zimách se některé vodní želvy mohou probudit oslabené nebo vyčerpané. Rovněž takové jedince je třeba přemístit na určitou dobu do akvaterárií, kde se jejich zdravotní stav upraví vydatným krmením a teplem.
Aby se některé tropické druhy vodních želv rozmnožovaly, doporučujeme jim vytvořit podmínky pro krátký letní spánek.
 
Odchov mláďat
Tak jako ve volné přírodě i v zajetí se suchozemské a vodní želvy páří a kladou vajíčka.
Samice suchozemských želv obvykle zahrabávají vajíčka nakladená v letních výbězích do písčité půdy. Ve vnitřních teráriích, kde nemají možnost vajíčka zahrabat, kladou je volně na dno terária.
Samice vodních želv chované v bazéncích kladou vajíčka na souši a rovněž je zahrabávají do země.
Samice vodních želv v akvateráriích, i když mají k dispozici souš, kladou velmi často vajíčka do vody. Podle údajů literatury se z vajíček nakladených do vody údajně nikdy nemohou vylíhnout mláďata. Na základě vlastních zkušeností však můžeme toto tvrzení vyvrátit. Při všech snáškách kladla samice želvy bahenní (Emys orbicularis) velce do vody. Vajíčka z jedné snášky zůstavala ve vodě dokonce téměř 48 hodin. Přesto přibližně 90% proběhl úplný embryonální vývoj a rovněž líhnutí bylo úspěšné.
 
Ošetřování želv
Zejména u vodních druhů se na hřbetní části krunýře zachytávají řasy a jiné drobné nečistoty. Rovněž suchozemským želvám se znečušťují končetiny a krunýř. V obou případech ztrácí jejich zbarvení na intenzitě.
Suchozemské želvy - pravidelná koupel s případným natíráním krunýře jedlým olejem, koupat pouze v letní dny.
Vodní želvy - krunýř je možné čistit měkkým zubním kartáčkem. Až na krunýře kožnatek, ty čistíme pouze jemně houbou.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

POMÓÓÓC!!!!!!!

(klarka, 14. 1. 2015 19:08)

Mam doma vodní želvu její první zima u nás doma ... nedala jsem ji zazimovat ... může se jí do budoucna něco vážného stát...?

Re: POMÓÓÓC!!!!!!!

(Peta, 5. 6. 2020 22:03)

podle mne to nevadí, myslím si ze želvu můžete i nemusíte zazimovat

prosiim pomoc

(tereza, 8. 6. 2013 14:01)

Mám vodni želvičky a dcerka jim dnes nechtene hodila chleba ublizi jim to dekuji za radu

Re: prosiim pomoc

(Neznámé, 18. 6. 2014 13:57)

Nn neublíží ale správně by jim to nemněla dávat

Samara už si pro vás jde!!!!!!!!

(Samara1111, 18. 6. 2014 13:54)

Je to dobré ale nic z toho není pravda!!!!!!!!!!!!!!!

prosim pomoc

(barča gorylova, 12. 12. 2012 20:18)

hele mam želvu a ta se zazimuje ale ma na očích takové bile nevim co to je prosim pomožte pište odpovědi na muj email:barcagorylova@seznam.cz děkuji!!

Re: prosim pomoc

(lubos, 27. 5. 2013 0:52)

to bile na očich jsou blanky aby jej nevyschlo oko

pppoommmoocc

(baja, 22. 2. 2013 12:16)

prosím moje želva má takové bílé myslím že to jsou blány umře na to prosím pomocte!!!!

Re: pppoommmoocc

(lubos, 27. 5. 2013 0:50)

moc navyznam v želvach ale to bile na blanach nebo na nohach takovej jakoby povlak je plisen na to želva neumře pokud budete měnit vodu častejc napr. 3x tydne ne moc studenou. chovam želvu už 18 let měla to taky a občas když se opozdim s čistenim to ma znovu

2 želvi

(petra, 22. 12. 2012 10:33)

No já mam 2 želvi a to co jsem přečetla tak jsem to udělala a oni mi začali najednou rodit.Takže vy jestli nemáte želvi tak tam ani nepište . Já měla dotaz na vodní želvi a vy tam píšete o s želvách tak tam radši nepište naschle.