Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o kočku

 

Jak a kde vybrat koťátko? Nejlépe přímo u chovatele. Při jeho návštěvě si totiž můžeme prohlédnout prostředí, ve kterém vyrůstá, a také jeho matku (rodiče). Dozvíme se jistě také několik cenných rad a doporučení.
 • Kdy je nejvhodnější doba k odběru? Nejdříve až po osmém týdnu života, kdy je kotě schopné pozřít normální stravu a je relativně nezávislé na matce.
 • Ideální je, pokud je v tomto věku již odčervené a očkované. Odčervení by mělo proběhnout alespoň 2 x ročně (proti škrkavkám a tasemnicím ve formě tablet). Vakcinace v základní kombinaci chrání kočku před panleukopenií, rhinotracheitidou, calicivirovým infekcím a vzteklině. V současné době lze kočky vakcinovat i proti leukóze (FeLV).
 • Co všechno kočce pořídit? Základními chovatelskými pomůckami jsou:
 • Pelíšek (umístěný na klidném místě),
 • Kočičí záchod (bedýnku se sypkým stelivem, které kočce umožní vykonat přirozený reflex zahrabávání). Záchod také umístíme někam, kde bude mít kočka dostatek soukromí. Bedýnka by měla být dostatečně velká. Nezapomeneme pravidelně stelivo měnit. Pokud máte více koček, opatřete i více kočičích toalet.
 • Hračky a "škrabací" předmět. Pokud se chceme vyvarovat zničení nábytku, o který si kočky rády škrábou drápky, měli bychom kočce poskytnout nějaké škrabátko, kde si své potřeby vynahradí. Další drobné hračky jsou samozřejmostí. Kočka a především kotě je velmi hravé stvoření. Má rádo především hračky na provázku a různé pohybující předměty.
 • Miska na vodu a na jídlo na stálém místě.
 • Řídký hřeben a gumový kartáč pro péči o srst.
 • Přepravka na případný transport například ke zvěrolékaři.
 • Čím kočku krmit? Kočičí strava by měla obsahovat hodně bílkovin a tuků. Ideální jsou komplexní krmiva (buď suchá, granulovaná, nebo konzervovaná), která obsahují všechny potřebné látky pro správný růst. Zejména u kvalitních značkových produktů máte jistotu, že zvířeti nic chybět nebude. Živit zvíře domácí stravou je velmi náročné, protože tak musíme dokázat vyvážit všechny potřebné látky. Komplexní kupovaná krmiva to všechno zajistí v každé dávce, o přísun dalších doplňkových složek se již nemusíme starat. O něco výhodnější jsou krmiva granulovaná, konzervy totiž obsahují mnoho vody, za kterou zbytečně platíme.
 • A jak tedy krmit? Malému koťátku podáváme zhruba 5 - 6 menších porcí během celého dne. Zhruba v šesti měsících věku objem dávek zvětšíme a počet redukujeme na 2 - 3 za den. Dospělá kočka pak vyžaduje pravidelné krmení 2x denně po zhruba 120 - 300 gramech. Některé kočky mohou mít problémy s trávením laktózy, proto pokud má kočka po mléce střevní problémy, raději mléko vynecháme. Můžeme místo mléka zkusit smetanu nebo mléko sušené.
 • Co dávat kotěti po odstavení od matky? Vhodná je dětská výživa (mléčné produkty dětské výživy, sladká kaše z krupičky, odvar z ovesných vloček atd.).
 • Vždy by měla mít kočka volně k dispozici dostatek čerstvé vody. Misku s vodou a jídlem mějte vždy na jednom místě.
 • Jak se starat o srst? Krátkosrsté kočky stačí kartáčovat 2 x týdně. Přitom je dobré kontrolovat srst a hledat případná poranění. Dlouhosrsté kočky vyžadují pravidelnou každodenní péči. Existují i speciální pudry. Tuto péči nepodceňujme, neboť při jejím zanedbání se může vyskytnout bolestivé zplstnatění srsti.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Automatická toaleta

(Jindřiška, 24. 1. 2019 21:27)

Za mě je lepší použít automatickou samočistící toaletu CatGenie. Není zapotřebí kupovat žádné stelivo. Toaleta má samočistící granule. Odpadnou starosti nejenom s řešením steliva, ale i s čistěním. O to se toaleta postará sama. A taky není po domě cítit žádný zápach. Kočička si na to rychle zvykne, jelikož kočky mají rády čisté prostředí, které opakovaně vyhledávají.

Zase jde pryč

(Helča, 28. 11. 2013 16:32)

Ahojky mám kocoura plemene britská kočka a je tlustý (moc).Chodí totiž k sousedům za jejich kočkou a sní jí všechno jídlo.S kočkou je něco jako její partner.Nevím zda by pomohla kastrace.Poradíte mi???
Předem děkuji za odpověď
Helli

Krávo (vole)

(mumlalka, 3. 8. 2013 10:47)

ty krávo (vole) co když si to čtou děti. Máš ty vůbec mozek ?????

Re: Krávo (vole)

(Tomik, 22. 8. 2013 9:51)

srážka s blb.cem není nemožná i kdyby člověk seděl celej den doma .... na internetu :-(

BLABLABLA

(Čůráku, 5. 6. 2013 11:33)

Čůráku vyjebaná