Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o činčilu

 

Před 12 minutami
Na první pohled Vám čnčila přijde jako plyšová huňatá kulička na mazlení, je však nutné říct, že ve skutečnosti je to s ní maličko jinak...

Činčila se rozhodně neřadí mezi ta nejpřítulnější domácí zvířátka.Vkleci bývají činčily klidné, nechají se pohladit a některým se to třeba i líbí, naopak ale nemají rády, když je vezmete do rukou a začnete se s nimi mazlit a hladit je.Každé domácí zvířátko však není jenom na mazlení.Činčily jsou úžasné a i když se nenechají ,,muchlat", získají si vás svojí povahou.

Činčily jsou nesmírně chytré, ty moje se na povel naučily skákat do klece, taky otvírání jejich předešlé klece jim nedělalo problémy.Přesně ví, kdy jim chci dát nějaký pamlsek a vždycky se opřou o stěnu klece a čekají na něj.Čiko si dokonce vymyslel, že když nemůže mít koupelnu s pískem celý den v kleci, zařídí si to sám.Snažil se vyházet si písek a ,,schovat" si ho pod slámu.

Co všechno je ale potřeba k chovu činčily?

Samozřejmě klec nebo voliéra v rozměrech asi 100x50x100 na pár se stěnami s mřížemi nebo pletivem.Klec nenatíreje žádnou barvou, protože by činčilám mohla uškodit.
Do klece umístěte hodně malých plošinek na skákání, musíte však počítat s tím, že činčily koušou všechno, co jim přijde do cesty a za určitý čas bude potřeba poličky opravit nebo vyměnit.
Důležité jsou také různé větve na okus.Činčilky mají moc rády vrbové proutky, ale i větve z ovocných stromů.
Činčily potřebují také domeček nebo nějaký úkryt, kam se mohou schovat.Ten je ideální dřevěný.
Co umístit na dno? Možností je víc.Mohou to být speciální granule, které zakoupíte v téměř každém zverimexu, hobliny, nebo třeba sláma.
Další velice důležitou potřebou pro činčily je speciální jemný písek, ve kterém se činčila ,,koupá", čímž zabraňuje zplstnatění srsti.No a na tento písek si musíte pořídit také nějakou koupelničku, postačí i vyšší miska.
Činčily se živí převážně senem.Jako doplňkové krmivo slouží granule nebo směsi určené přímo pro činčily.Na vodu pořiďte napáječku (nejlépe s kovovým pítkem) nebo obyčejnou misku.Napáječky jsou ale mnohem vhodnější například máte jistotu, že má vaše činčila vodu celý den.
Nesmíte zapomenout také na vitaminy.Ty se činčilám podávají v podobě minerálních bloků, nebo přípravků do vody.

Jak o čininčilu pečovat?
U činčily musíte být samozřejmě každý den.Musíte zajistit, aby měla vaše činčila nepřetržitý přísun sena i vody.Granule nebo směsi podáváme 1x za den - asi půl polévkové lžíce na jednu činčilu.I každodenní koupání je důležité.Činčile by jste také měli vyhradit prostor, kde se může občas proběhnout - samozřejmě pod vaším dohledem! Podestýlku vyměňujeme 1x do týdne.A na pamlsky s mírou.Sami poznáte, kdy je vhodná doba vaši činčilu odměnit.Čím? Možností je zase několik.Mohou to být různé pamlsky pro hlodavce, oříšky ( na ty pozor, činčilám je nedávejte často, protože jsou tučné), těstoviny, rozinky, sušené ovoce ( nesmí obsahovat moc cukru), kukuřičné lupínky, ovesné a pšeničné vločky, křížaly, jablka, sušený chléb nebo třeba listy z pampelišek.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Proč jí nemůžeme brát do rukou ?

(Denisa, 16. 7. 2019 11:04)

A proč jí nemůžeme brát do rukou když jí na vychováme tak můžeme ne ?
hlavně teda jak jí máme přenášet do toho "výběhu" když ne rukama ?! :)

otázka

(Lucka, 14. 8. 2016 22:25)

Myslíte že se činčile může dát na okusování větvičky habru? Neuškodí jim to nějak?

Re: otázka

(Denisa, 16. 7. 2019 10:57)

Radši jim dávej jenom větvičky z ovocných stromů habr může pro něj být jedovatý. já mám pískomila a ty můžou jenom ovocné. Doufám že jsem pomohla.

Činčila nesmrdí!!!

(Petra, 12. 1. 2018 16:57)

Pok se někdo ptá jestly činčila smrdí tak nesmrdí jednu už jsem měla a nesmrděla. Jelikož mi umřela tak si koupím novou činčilu .Doufá že jsem pomohla těm co se ptaly na otásku jesly činčila smrdí .Nesmrdí!!!!Je to super chytré zvíře. Doporučujisi ji koupit.Pokud chcete nějaké domácí zvířátko kupte si činčilu.

V kolik přibližně činčila usne

(Aneta, 8. 4. 2017 1:07)

Dobrý den chtěla jsem se zeptat dostala jsem dva chlapecky vím že to jsou noční tvorové v kolik tak přibližně usne

Otázka

(Zuzana, 16. 7. 2016 12:09)

Zapoměla jsem se zeptat kolik taková malá činčila stojí a kde jí můžu najít nejlépe v Ústeckým kraji?

Re: Otázka

(pavlinka, 28. 7. 2016 10:28)

proč činčily nesmime brat do rukou

Re: Otázka

(Tom, 6. 12. 2016 8:22)

Samotná činčila stojí až 500 kč ale nejdražší je klec miska a další věci do klece a já bydlým v pardubickém kraji a koupil jsem jí Moravské Třebové

divoký Charlie

(Tom, 6. 12. 2016 8:19)

Ahoj můžu se vás všech zeptat jestli de činčilu ochočit ve 3 4 letech děkuji za odpovědi

Děkuji

(Alexandra, 17. 7. 2016 11:58)

Chci si kupovat činčilu a tento článek je nejlepší! Lepší jak Wikipedie děkuji moc!

Otázka

(Sára, 16. 7. 2016 12:11)

Smrdí činčila? Aby mi to nezasmradilo dum nic prori činčilam jo! :D

Otázka

(Zuzana, 16. 7. 2016 12:07)

Ahoj, jsem nová a chtěla bych si koupit činčilu. Nejlépe nějakou malinkou. Barvu tmavou. Jsou tu něaké černé činčily? A jak velkou klec pro jednu činčilu?

Nesúhlasím

(Ivana, 3. 7. 2016 11:23)

Ahoj, nesúhlasím moc s tým že by sa činčilám mali dávať tie zmesky určené pre činčili pretože obsahujú veľa chemikálií, a svoju činčilku tým postupne "zabíjame" a o pár rokov zomrie :/ Preto odporúčam si prečítať viac stránok s chovom činčíl a potom si vydedukujte s toho výsledok lebo všade píšu niečo iné, ale inak sa mi ten článok páčil :)

Otázka

(Marek Kubát, 2. 3. 2015 16:51)

Dobrý den, vidím že máte hodně rád činčily...:) Chtěl bych se tedy zeptat, kolik stojí jedno mládě činčily? Předem děkuji za odpověd´.

Re: Otázka

(GY57X), 23. 5. 2015 14:35)

brejtro
chvi 12 chinchil a 19 koček a 111 psů a 20 králíků dík jste boží

chapat

(tereza , 23. 5. 2015 14:26)

mám doma jednu činčilu od tuty a vubeč jsem nevjeděla jak se starat ale teťkom už vím a s činčilou vicházím .

Kozi

(Pica, 24. 4. 2015 21:03)

Kokot

Re: Kozi

(ta nevem už, 27. 4. 2015 18:04)

ti si ale pičus

Super

(Tereza Fetrová, 24. 4. 2015 21:00)

Je to fakt super.

,,

(Ahoj, 20. 2. 2015 19:59)

cincila stoji okolo 40 €+ klietka.Daj si nbs aby si prepocitala do kc,,,