Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o myš bílou

jdřív je dobré uvědomit si, zda je myš pro vás opravdu to nejlepší. Je potřeba to projednat s ostatními členy domácnosti/rodiny, zjistit, zda nejsou alergičtí na srst, prach z hoblin, nebo jestli někdo z nich nemá přímo panický strach z myší.

 
Někdy se může stát, že myška vám uteče a kdyby ji našel někdo, kdo myši vyloženě nesnáší, mohl by sobě nebo myšce zbytečně ublížit. Někdy se může také stát, že onemocníte. Kdo by se pak o myšku postaral, když třeba vás partner nebo partnerka se myší štítí? Proto se tohoto raději vyvarujte a nákup myši opravdu promyslete.

Také si musíte uvědomit, že myš není žádnou hračkou pro malé děti. Pokud chcete udělat vaší ratolesti radost tím, že jim koupíte roztomilou malou myšku, musíte je také naučit, jak se o ní správně starat a hlavně, jak jí správně uchopit. Malé dítě si neuvědomí svou sílu a může jí ublížit. Myš je křehké a velmi zranitelné zvíře. Třeba takové morče si nechá hrubší zacházení bez odporu líbit, avšak myš by hned kousla. Dítě starší 5 – 6 let je už schopné se o myš postarat a správně ji brát do ruky. To jim samozřejme nejdřív musí ukázat rodiče, prodavač nebo chovatel, od něhož si myšku kupujete.

Pokud jste si všeho vědomi, můžete přistoupit k dalšímu kroku, a to je nákup myšky/myšek.

Někdy není vůbec snadné tu správnou myš sehnat. Ráda bych vám tedy dala pár rad, kde je možné myši koupit.
Dají se sehnat ve zverimexech. Avšak dost často tam mají jen bílé myšky, málokdy mají barevné myši, také ve spoustě zverimexů myši nejsou v úplně dobré fyzické kondici. Myšátka jsou zesláblá, mají různé genetické vady, protože páří příbuzné myši. Mají vlastní odchovy někde vzadu, kde skladují veškeré zboží. Často vidím, že mají spousta myší v malém prostoru s nedostatkem vzduchu. Myšky pak sedí u malé štěrbinky, kde proudí trošku vzduchu a snaží se dýchat. Někde ani prodávající nepoznají, jakého pohlaví myšky vlastně jsou.
Nejlepší asi je koupit myši u samotných chovatelů, ostatně i jako u ostatních zvířátek. Máte jistotu, že zvířátko je zdravé, víte, jak je staré a jakého je pohlaví. Chovatelé často inzerují v různých novinách, časopisech, internetu. V ČR moc chovatelů myší jako mazlíků není. Většina chovatelů je z těch, co jimi krmí hady, pavouky, atd. Osobně znám dvě osoby, které se chovem myší plně věnují a chovají je jako mazlíky. K vidění je spousta barevných variací, od bílé, černé, šedé, přes různě strakaté až po vzácné barvy. Cena jedné myšky se pohybuje od 5 – 15,- Kč. Záleží jak kde. Nejobvyklejší cena je 10,- Kč.

Zkusím vám dát další tipy, na co musíte dát pozor, když si myšku kupujete.

Zdravé myši mají čisté živé oči, jsou čiperné a štíhlé. Mladá zvířata mají intenzivnější, zářivější barvy srsti a jemnější uši, ještě trochu více porostlé chlupy než starší jedinci.

Při výběru dejte dále pozor na:

- zvíře nesmí být ani tlusté, ani hubené, rovněž jsou-li pod kůži znatelné uzliny a nádory, může se jednat o starší zvíře

- na srsti nesmí být žádná lysá místa, protože vypadávání chlupů se dá vyléčit jen zřídka, postižené zvíře může mít roztoče, plíseň nebo ekzémy

- pobíhání kolem dokola s nahrbenými zády, naježenou srstí (i kvůli parazitům) ukazuje na nějakou vnitřní nemoc

- oblast kolem análu nesmí být znečištěná (průjem)


Příznaky těžšího onemocnění jsou: ochrnutí, poposedávání s roztaženýma nohama, křivé držení hlavy, pohyby v kruhu (většinou známka genetické poruchy).

Myška má velice krátký život, dožívá se cca 1,5 až 3 let. Záleží na kvalitě stravy, životosprávě, prostoru, atd. Proto je dobré kupovat ještě mladá a zdravá zvířata. U myší se stáří velice špatně odhaduje, u chovatelů by neměl být problém zjistit stáří zvířete. Co se týče zverimexů, pokud vám nejsou schopni říct aspoň přibližné stáří, myš raději nekupujte. Myš by měla být minimálně 3 týdný stará. Mladá zvířata jsou lépe ochočitelná a rychleji si na vás zvyknou.

Tak teď už máme nákup za sebou. Nyní se naskýtá další otázka. Koupit si myšku nebo myšáka?

Předpokládám, že většina z vás bude uvažovat o koupi myši do bytu, proto se na to zaměřím.

Pokud chcete chovat jednu myš, pak je skoro jedno, zda samce nebo samičku.

Pro samičku hovoří její spíše mírnější povaha. Je i méně cítit. Při chovu jedné myši a pravidelném čištění klece ale není zápach stejně téměř znát, což mohu osobně potvrdit.

Sameček je poněkud temperamentnější a snáze se učí všelijakým kouskům. Jeho sklon dělat si všude pachové značky je však méně příjemný. To, že samečkové rychleji a více koušou, není pravda. Myši obou pohlaví mohou pokousat, pokud se cítí ohrožené, nebo je někdo nešikovně chytne.

Pohlaví u mladých myší rozpoznáte jako laik těžce. Mně to trvalo také dlouho, než jsem se to naučila rozpoznávat. Pomohlo mi to, že jich mám doma hodně a tak můžu porovnávat. Nicméně dá se to naučit. Pokusím se vám to aspoň trošku popsat.

Přitáhneme-li kůži v zadní oblasti břicha palcem a ukazováčkem dopředu, vstoupí u samečka varlata do šourku. U ještě mladších myší, 2 – 3 týdny, se podle genitálií nedá pohlaví s jistotou určit. Mnohem snazší je to u myší, jejichž břicho ještě není porostlé srstí, tedy ve věku 8 – 11 dní. U samiček jsou pak dobře viditelné struky, a to celkem 10 ve dvou řadách.

U dospělých myší pohlaví poznáme jednoduše. U samců jsou vidět podlouhlá varlátka. A u samičky poznáme tak, že ústí močové trubice a anální oblast je blízko sebe.

Jestliže Vás nyní napadla otázka, zda jsou dvě myší šťastnější, nebo zda si jedna myš sama vystačí, musím jednoznačně odpovědět, že dvěma bude rozhodně lépe. Koneckonců, řekněte si sami, komu by se chtělo být samotnému, že?
Chodíte-li do práce, nebo do školy a nemáte čas se svému mazlíčkovi věnovat, určitě si kupte rovnou dvě myši. Jednak jim nebude tolik smutno a jednak si budou navzájem pečovat o srst, atd. Jen pozor, ať místo dvou myší doma nemáte celé myší hnízdo. Pokud myši nechcete chovat, kupte si dvě samičky nebo dva samce. Nejlépe z jednoho vrhu, aby se pak neprali.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: :)))

(KAJA, 7. 5. 2014 10:02)

PŘESNĚ TAK SOUHLASIM S NIKOL :)

Re: :)))

(Nikol, 7. 5. 2014 10:04)

JO A ZAPOMĚLA JSEM DODAT ODPOVEDI MI PIŠTE NIKOLKACABA @SEZNAM.CZ ALE VŠE MALIM MA CAPS LOCK

sekorova

(prosím chtěla bych se zeptat co jí myš , 23. 3. 2014 12:54)

rozdilne vrhy

(mysak, 27. 1. 2014 20:19)

Zdravím, chtěl bych se zeptat, máme samičku, ale je samotná a zdá se že ji je smutno, byl by problém když bychom koupili samečka nebo samičku z jiného vrhu/zverimexu ? Slyšel jsem, že se prý mohou prát dokud jeden/jedna z nich nezdechne. Máte s tím zkušenost?

koment

(fanda, 9. 1. 2014 16:14)

ja osobne mysku budu mít mam pripravené akvárium nakoupit piliny a jídlo a nakou tu prolejzacku jí udelám rucne

mladý

(Romana , 30. 8. 2013 13:07)

Ahoj, už třikrát se mi narodili mladý, prvně matka mladé sežrala po týdnu a teď dvakrát hned po porodu....a to jsem ji dala do jiného terarka co jsem viděla, že už je před porodem. Poprvé tam měla i samce který ji pomáhal,ale ona je stejně sežrala.odpověď prosím na romik.p@seznam.cz

Dotaz

(Natálie, 15. 8. 2013 11:50)

Když si pořídím myš bude kousat věci???

výživa

(tereza, 25. 1. 2013 14:17)

chtěla bych se zeptat co mam dát myšce za stravu

Re: výživa

(Martina, 20. 7. 2013 14:33)

tady posílam odkaz,kde je vše o bílých myších http://www.laboratorni-mysi.cz/cz/nabidka-chovne-mysi.php

Re: výživa

(vall, 29. 4. 2013 22:27)

Ahoj,Myšce se kupují normální zrní který najdete ve zverimexu:))když nebudou na obalu obrázky myšek kup třeba pro křečky dobré je taky kupovat napuštěnné piliny nějákým ovocem(mám malinové)kdyby jsi například zapoměla dát jídlo aby mohli něco jíst:))jinak je dobré jim taky někdy dát ovoce ale jen kousek at se nenafoukne hodně štěst:*

myš a potkan?

(marky, 8. 7. 2013 13:53)

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli by se myška skamarádila s potkanem a byla s ním v terárku? prosím odpovědi pište na: marketace@volny.cz

Hotel pro myšky

(Hotel Ratatuile , 4. 7. 2013 15:52)

e-mail:Mys.hotel@seznam.cz

Cena dohodou.

Prodam mysky bile

(BarrBarr, 25. 6. 2013 0:54)

Prodam mlade mysky bile, odber mozny do 2 tydnu. 733156608

lysá místa

(Katka, 12. 5. 2013 9:54)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat mám tak 8 měsíců 3 bílé myšky a asi před měsícem se u jedné objevily lysá místa na hlavě a dnes jsem koukala že to má i druhá.Co by to mohlo být a co stím dál?
Jinak jsou stále čilé a i jedi

můj příběh :mám myši ráda

(sárinka, 17. 4. 2012 13:42)

no víte jednou jsme byliskusím vám to říct od začátku .Jednou když jsem byla malá tak u nás byl strejda .A srejda měl dva potkany( už si nespomínám na jejich jméno)a oni byli pořád sním .a když s nimi šel ven tak se domů vrátil jen s jedním.Pro mě to byl šok když mi strejda řekl že ho zajelo auto .
a od té doby jsem potkany nemněla ráda bála jsem se že by mi je
zajelo taky auto.až tedˇ v roce 2012 na silvestra jsem byla v komorní lhotce v obchodě pro malé hlodavce.a tam byli právě ty bílí potkani........byli tak roskošní...ale vtom jsem si vspomněla na ten můj starý příběh.a nakonec jsem si místo potkana oblíbyla myš bílou.a tak končí můj příběh. ještě prosím odpovězte mi na tyto otázky na SARA@.dejv.com ty otázky zní:můžu občas myšce natrhat trávu,pampeliškové listy a podobně ?nebo jí mám pořád kupovat zrní pro hlodavce ? a pak mám poslední dotaz mohla byste mi poslat i EMAIL ,adresu vašeho bydliště víte de o tuhle tu vjec chtěla bych si od vás nějakou tu myš koupit nashledanou vaše Sárynka

Re: můj příběh :mám myši ráda

(eliska, 13. 5. 2012 10:20)

to je smutny ,ale natrefila si na ine zvire.
:)

Re: můj příběh :mám myši ráda

(kudrlinka, 17. 3. 2013 11:29)

Asi neumíš moc česky co?? Takový hrubky by nenapsal ani můj brácha a to je v první třídě! :/

Kde se dají sehnat myši

(Zuzka, 25. 2. 2013 22:09)

Kde se dají myši nejlépe sehnat a bez nemoci?

Jak velké???

(Myš, 2. 2. 2013 15:05)

Ahoj,chtěla bych se zeptat,jak má myš mít velké terárium,popř. klec.
A taky,jestli se mezi sebou nebudou dvě samice prát.Děkuji za odpověd.
Prosím odpovědi pište na : juliezetkova@seznam.cz

Mláďátka

(Laeila, 8. 12. 2012 19:21)

ahojky :).Moje myška bude mít mláďátka a chci se zeptat, jestli od nich mám oddělit svoji druhou myšku (taky samičku).Předem děkuju za odpovědi :)