Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o křečka džungarského

Rozmyslete, o jaký druh křečka byste měli zájem. Ve zverimexu nebo u chovatele si můžete vybrat kupříkladu mezi křečkem zlatým, křečkem čínským, křečkem džungarským a křečkem Roborovského. Liší se velikostí, povahou a nároky na chov. Křeček zlatý, neboli syrský, je přátelský, dá se snadno ochočit. Můžete ho sehnat v různých barevných variantách. Samičky bývají trochu agresivnější, ale je to milý společník a dá se ochočit ze všech druhů křečků nejlépe. Pokud jich ale chcete více, musíte je chovat odděleně. Křeček džungarský je mírumilovný a hravý. U tohoto druhu není problémem chovat jej ve skupinkách. Lépe stejného pohlaví, popřípadě i ze stejného chovu, abyste zabránili zbytečným potyčkám a množení. Křeček Roborovského je jeden z těch plachých zástupců, kteří se neochočí moc snadno, takřka vůbec. Je plachý, nedůvěřivý a snaží se před vámi neustále někam utíkat.

 
 
 

 

Pokud tedy máte vybraný druh křečka a s ním i jejich počet, popřípadě pohlaví, je důležité sehnat potřebné vybavení klece a klec samotnou. K vybavení klece nezapomeňte na misku na jídlo (nejlépe keramickou - nebude ji moci kousat), napáječku (pokud si donesete domů malinkého křečíka, může se stát, že nebude ještě umět pít z napáječky, proto je potřeba dát mu k dispozici jak napáječku, tak i misku s vodou), dále kolotoč pro křečka, různé prolézačky, hamaky na spaní, domečky, mosty, schůdky. Těchto příslušenství je opravdu hodně. Díky nim se křeček nenudí.

 
 
 

 

Připravte klec pro nové obyvatele. Co se týká klecí pro křečky, někdy je potřeba dávat pozor, aby vám křečík neutekl, zvláště když je malý a protáhne se mřížemi u klece. Proto byste měli křečka hlídat a pozorovat, jestli se dostane ven. Pokud si nejste jisti, je dobré, pro jistotu, klec ještě navíc vyplést tenkým drátem a udělat tak menší mříže. Je to lepší, než potom malého, plachého křečka nahánět po celém bytě. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to v mnohých případech i nemožné.

 
 
 

 

Všechno je tedy už nachystané a můžete si donést křečíka domů. Pokud si křečka vybíráte, jděte pro něj raději odpoledne, protože ráno a dopoledne tvrdě spí. Dávejte pozor na jeho vzhled – neměl by být pohublý, neměl by mít žádná olyslá místa v srsti, měl by mít čisté oči a nos, bez výtoku. Měl by být čilý a bystrý, ne apatický. Koupit křečka byste měli v jeho 4-7 týdnech, to je křeček mladý a dá se mnohem snadněji ochočit. Je lepší kupovat křečka u chovatele, kde je od mládí zvyklý na lidskou ruku a není tak plachý. Také riziko nemocí je podstatně nižší.

 
 
 

 

Křečci moc rádi jedí, a jsou velmi známí svými "tvářemi" neboli torbami, které jim sahají od tlamičky až po pas. Křeček může své torby roztáhnout a nacpat do nich hodně potravy "na horší časy". I vy se s tímhle u svých křečíků zaručeně setkáte. Můžete je pozorovat a bude vám to připadat velmi legrační. Křečkův apetit je velký a někdy jsou kvůli tomu hákliví na nadváhu. Pokud tedy zaznamenáte, že váš křeček má nějakých pár gramů navíc, můžete mu z jídla vybírat semínka slunečnic, které jsou kalorická. Co se týká potravy křečků, můžete zakoupit speciální směs pro křečky, která obsahuje pšenici, oves, kukuřici, slunečnicová semínka, svatojánský chléb, oříšky... a tyhle směsi doplňovat ovocem, zeleninou, listem pampelišky, psími granulemi.

 
 
 

 

Křečci se zpravidla dožívají věku asi dvou nebo tří let, občas i více. Pokud se o křečka dobře staráte, vyměňujete mu pravidelně podestýlku a nenecháváte ho na průvanu, bude s vámi spokojeně žít nejméně 2 roky a nic ho trápit nebude. Někdy se ale může stát, že vám křeček onemocní, třeba rýmou, bude mít nateklé oči nebo nos. Jako prvním příznakem, kdy poznáte, že se s křečkem něco děje, je, když ztratí chuť k jídlu. Křečci mají velmi dobrý apetit a pokud vidíte, že vašemu křečkovi nechutná, je s ním určitě něco v nepořádku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Lukáš, 23. 7. 2015 12:51)

mám dotaz : jaká je nejlepší podestýlka a můžu jako podestílku používat piliny???????????

Re: dotaz

(Tereza, 18. 12. 2016 11:00)

Nejlepší jsou pilny ty nejlepe sají

Re: dotaz

(verča, 18. 3. 2017 12:11)

jo můžeš můj táta je mněl

Re: dotaz

(Poddestylka, 11. 8. 2017 8:39)

Ne nejlepsi je asan protoze saje vice nez piliny muj krecek mel v pilinach mokry zadek a brisko od moci a ted nic

Křečík a křeček

(Tereza , 28. 3. 2017 21:13)

Když tak rozlišuje se křečík od křečka protože křeček je zlatý a křečíci jsou roborovský, džungárský, čínský a kampbellův a křeček je větší než křečíci. ;)

Jak mám zjistit pohlaví?

(lucie, 7. 12. 2016 14:52)

Jak mám zjistit pohlaví u svého křečka, abych mohla je se svou kamarádkou dát k sobě?

děkuji

(dana, 7. 12. 2016 13:17)

Díky této stránce možná dostanu křečka k vánocům.
DÍKY

pomoc

(zuzka, 14. 11. 2015 17:54)

pomoc jak mám přinutit rodiče aby mi na vánoce koupili křečka

Re: pomoc

(kiki, 14. 6. 2016 16:39)

bud extra šprtka a pak...TRAMTADADÁÁÁ křéča je zde

vikyuseli

(vikyuseli, 16. 4. 2016 9:05)

Děkuji za rady ale zajímámě kolikrát mu měnit podestýlku a kolikrát mu dávat nažrat.

Re: vikyuseli

(domi, 14. 6. 2016 16:37)

podestýlka se mění asi jednou za měsíc,a žrádlo se dává 2 ix za dem

pro pomoc

(anna, 21. 4. 2016 15:47)

Já jsem také nemohla mít žádé zvíře ale ty jim to musíš za něco dobrého slíbit (např:za vysvědčení)

křeček

(anna, 21. 4. 2016 15:41)

Já budu mít křečka za hezké vysvědčení.

Křeček Roborovský

(Neznámá, 15. 4. 2016 18:11)

Měla jsem křečka Roborovského,byl plachý a rychle utíkal a k tomu byl ještě malý a hubený.Když onemocněl

Muj křeček je tlusty

(Miriam, 11. 12. 2015 17:45)

Můj křeček je tlusty a nevím co mám dělat .Zkoušela sem ho dat do běhací koule nebo nwm jak se tomu Správně říka ale nepomohlo to neví jak v tom má běhat dávam mu mín jidla ale pořád je tlusty ?? Tak už nwm ???

Muj křeček je tlusty

(Miriam, 11. 12. 2015 17:44)

Můj křeček je tlusty a nevím co mám dělat .Zkoušela sem ho dat do běhací koule nebo nwm jak se tomu Správně říka ale nepomohlo to neví jak v tom má běhat dávam mu mín jidla ale pořád je tlusty ?? Tak už nwm ???

pomoc

(linda, 6. 12. 2015 8:05)

Prosím poraďte mi jak přemluvit rodiče aby mi na narozky pořídili křečka

pomoc

(linda, 6. 12. 2015 8:01)


Chtěla bych křečka , ale rodiče si mysli že je to moc obtížné .
Poraďte jak jim to mám vysvětlit.

Slyší na svoje jméno?

(Anita, 3. 6. 2014 10:07)

slyší křeček na svoje jmeno?

Re: Slyší na svoje jméno?

(Denča, 15. 3. 2015 11:31)

No není to pes ale myslím že ho vnímá.


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »