Jdi na obsah Jdi na menu
 


jak se starat o rybičky

 

Před 27 minutami | kája
Vodní rostliny patří do akvária stejně jako ryby. Samozřejmě, že jsou situace, kdy v akváriu rostliny použít nemůžeme, ale to se jedná jen o výjimečné případy. Akvárium bez rostlin navíc vypadá chudě a není moc pěkné. Naopak pokud se v našem akváriu rostlinám daří a my máme vysazeny druhy s různou barevností listů, potom je celkový dojem překrásný a určitě se v takovém prostředí líbí více i rybám.

Rostliny jsou důležité, protože do vody uvolňují důležité látky a tím i upravují složení vody jako například tvrdost či kyselost. Pokud máme akvárium bez vodních rostlin a nemáme hodně silný filtr, potom se voda v akváriu velice rychle promění v páchnoucí břečku, která rozhodně nebude vhodným prostředím pro naše ryby.

Vodní rostliny neslouží jen jako dekorace, ale upravují složení vody v akváriu. Rostliny v akváriu jsou důležitým činitelem, pilířem života v akváriu. Dodávají živočichům potřebný kyslík. Při osvětlení přijímají kysličník uhličitý a vylučují kyslík. Ve tmě je tomu naopak a zde rostlina přijímá kyslík a vylučuje kysličník uhličitý.

Všechny rostliny mají schopnost ve svém těle vytvářet z kysličníku uhličitého škrob. K této proměně může dojít pouze tehdy, má-li rostlina dostatek energie ve formě světla a listovou zeleň (chlorofyl). Kysličník uhličitý odebírá rostlina ze svého okolí a těla. Rostlina obsahuje chemickou sloučeninu bohatou na energii, cukr. Z něj pak rostlina získává volnou energii, rostlina cukr vstřebává. Tento dýchací pochod je nepřetržitý, takže rostlina dýchá ve dne i v noci, stále. Kysličník uhličitý se ve dne přeměňuje na škrob, naopak v noci je z těla rostliny vylučován, vydechován. Ve dne se tvoří škrob z kysličníku uhličitého, to se nazývá asimilace. Dochází k tomu vlivem červených složek světelných paprsků bohatých na energii. Dochází k uvolňování velkého množství kyslíku. Část jej rostlina sama spotřebuje, ale velkou většinu vyloučí ven, ve dne vydechuje kyslík. V noci, kdy není světlo, rostlina nemůže asimilovat a proto přijímá kyslík ze svého okolí, vdechuje kyslík. Nyní vás asi napadne, že se jedná o začarovaný kruh, protože rostlina kyslík, který ve dne vyrobí zase v noci spotřebuje. Kam to asi vede? No nemusíte mít obavy, protože rostlina ve dne spotřebuje mnohem více kysličníku uhličitého, tedy vyloučí mnohem více kyslíku, než kolik kyslíku spotřebuje v noci.

Nyní jsme se dostali k tomu, že postupem vznikne nadbytek kyslíku a nedostatek kysličníku uhličitého. Tohle by se dalo lehce pozorovat v akváriu. Avšak k tomu nedojde, protože nadbytečný kyslík rozpuštěný ve vodě spotřebují živočichové, kteří stále přijímají kyslík a vydechují kysličník uhličitý.

V tom tkví význam vodních rostlin v nádrži. Je přesně vidět, jak je důležité společné soužití vodních rostlin a živočichů. Samozřejmě, že i zde platí, že nic není nemožné. Rostliny v akváriu se také dají nahradit vzduchovacím kamenem, který bude kyslík do nádrže přidávat, ale potom taková nádrž nevypadá příliš hezky.

Ještě jeden význam mají rostliny. Plovoucí rostliny mohou někdy sloužit i jako přirozený filtr světla. To je velice důležité, protože jsou některé ryby, které přímo nesnášejí ostré světlo, a přítomnost rostlin přispívá k jejich zdárnému chovu.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hm...

(AHoj, 1. 5. 2013 17:57)

Je to celé jenom o rostlinách, co takhle ty rybičky??

Re: Hm...

(mimimmimimimi, 7. 7. 2015 20:10)

my tu píšeme o blbích rybách .

Re: Hm...

(super zoo vse pro vase zviratka, 9. 9. 2016 14:34)

heskz a elegantne

Jak se starat o rybky

(Honzík Trojan Jan, 19. 3. 2016 18:05)

moje rybičky

(miry hyky, 7. 7. 2015 20:06)

my máme míru a janu a také i zlatého šneka má 25 cm.

otázka

(kate, 2. 3. 2013 8:17)

Dobrý den mám otázku budu mít brzo rybičky ale nemám stím skušenost mohli by ste mi poradit

rostliny

(Eliška, 25. 12. 2012 9:56)

tento text je jenom o rostlinách :(

rybycky su na hladine

(peter, 26. 12. 2011 19:45)

ahoj kupil som si nove akqarko s vibavením voda sa mi zakalila a rybyčky my behaju po hladine čo mam robyť prosim rýchla pomoc nechcem aby my pokapali