Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o andůlku

 

 Klec je pro andulku jako pro nás pokoj. Máme tam klid, můžeme si v klidu odpočnout, najíst se, vyspat se. A proto pečlivě zvažte, kde bude klec stát. Nejlepším místem, kde by jsme vám radili by měl být obývací pokoj. Pořád se tam něco děje a celá rodina se tam schází. Dětský pokoj není moc vhodným místem, děti chodí do školy, za sportem a kamarády. Také by jsme vůbec nedoporučovali chovat andulku v kuchyni. Komu by se tam líbilo bydlet, různé výpary z vaření, občas se něco připálí. A kdyby jste ji chtěli mít puštěnou v kuchyni, číhá na ni ještě více nebezpečí než si myslíte.

Kam půjdu koupit andulku ?

Obchody se zvířaty nabízejí různé barevné varianty andulek. Jejich cena se pohybuje od 60 - 150 Kč. Andulku nemusíte pořídit jenom v těchto obchodech, ale i u chovatelů, v časopisech na inzerát, internetu nebo na výstavách exotických ptáků. Na těchto výstavách andulky pořídíte velmi draze.

Jak poznám zdravou andulku ?

Peří je již vybarvené, přiléhavé, hladké a lesklé . Peří u kloaky - tak se říká řitnímu otvoru u ptáků - není slepeno či zašpiněno trusem. Oči a nosní otvory jsou bez jakéhokoli výtoku a nejsou zalepené. Dva prsty na nohou směřují dopředu, dva dozadu a žádný nesmí chybět . Pták se živě pohybuje, čistí si peří a je v kontaktu se svými opeřenými druhy.


Příbytek andulky = klec

Rozhodně klec pro našeho opeřeného přítele nesmí představovat vězení. Myslete na všechny nejrůznější a především nejlepší varianty řešení klece. Na trhu je mnoho krásných klecí a klícek. Také jejich cena je rozmanitá. Klec by měla být rozhodně prostorná, aby se mohl ptáček krásně proletět. Ideální rozměry klece by měli být : 100cm délka, 50 cm šířka a 80 cm výška. Mříže by měli být vodorovné, aby po nich pták mohl šplhat. Bidýlka by měla být ze dřeva se šířkou takovou, aby je pták neobjal drápy. Neměli by také chybět různé hračky a doplňky ke hraní, jako jsou např. houpačky, zrcátka, rolničky, žebříčky atd. Také dvě misky v kleci jsou důležité. Jedna na potravu a druhá na denně čistou vodu.


Kam s ní, když chcete odcestovat ?

Doma se má andulka nejlépe, to musíme uznat všichni. Cestování s andulkou by jsme moc nedoporučovali. Vycestování do zahraničí a dlouhá cesta v autě, horko to je snad nejhorší věc co můžete udělat pro andulku. Nechejte ji raději doma ve známém a klidném prostředí a zajistěte si spolehlivé hlídání. Také je jedna z možností andulku přestěhovat k přátelům nebo ke známým. Musíte je seznámit s potřebami a přáními vaší andulky a také ji musíte přibalit vše potřebné co bude potřebovat v době vaší nepřítomnosti. Tato rada platí nejenom při odjezdu na dovolenou, ale také při nečekaném odjezdu do nemocnice.

Čím se bude moje andulka krmit ?

Velmi rádi mají senegalské klasy, které se dají koupit v obchodech pro zvířata. Také se jim mohou kupovat různé směsy, které obsahují proso, slunečnici, loupaný oves, lněné semínko, japonské proso. Tyto suroviny se dají koupit všechny smíchané dohromady, ale také je můžete zakoupit každou zvlášť. Pozorně sledujte datum výroby všech surovin, lehce by mohlo dojít ke zkažení a vaše andulka by mohla mít po požití velké problémy. Zrní dáváme podle potřeby andulek, nebojte se toho a sypte jim dostatek. Andulky mají dostatečně rychlou látkovou výměnu a potřebují jíst často a po malých dávkách. Pokud chcete, aby Vaše andulka byla stále fit a měla krásné barevné pe


 
ří nabízejte ji denně čerstvé ovoce a zeleninu. Dle sezóny. Z naší zkušenosti mají andulky velice rády salát a mladé listy pampelišky, ale jablka jim moc nechutnají.

 

Pitná voda je základ !

Musíme podávat pouze jenom pitnou vodu .Voda, která by byla odstátá by mohla andulkám způsobit průjem nebo jiné komplikace. A do čeho ji budete dávat pitnou vodu ? V obchodě můžete zakoupit speciální napáječku pro andulky. Zůstane v ní voda dlouho čistá, ale stejně by se měla denně vyměňovat za čerstvou.

Když andulka stůně

Nemocnou andulku pozná i laik. Je smutná, straní se od ostatních, nejí, nelétá. Sedí pořád na jednom místě. Má lehce svěšený ocas. Pokud jeví takovéto příznaky, neměly by jste oddalovat návštěvu zvětolékaře.


Pár nejčastějších onemocnění u andulky

 

NACHLAZENÍ :
Příznakem je kýchání, výtok z nozder, často také zanícené oči. Postiženy bývají většinou pokojoví ptáci. Příčinou nachlazení může být i studená voda na pití, průvan nebo pokles teploty. Úspěšná bývá terapie teplem, např. zahřívání lampou s infračerveným světlem nebo alespoň obyčejnou stolní lampou, která ohřeje místo, kde pták sedí, na 30 až 33 °C.
PRŮJEM :
Pokud pták onemocní zánětem střev, posedává většinou na dně klece. Má průjem a od řídkého trusu má zalepený řitní otvor. Očistěte mu řitní otvor, silně zašpiněné peří odstřihněte. Nainstalujte lampu, aby byl v teple, podávejte lehce stravitelnou potravu, heřmánkový čaj, ptačí uhlí, které zakoupíte ve zverimexu. Návštěva zvěrolékaře je nevyhnutelná. Nejlepší však je těmto situacím předcházet a to tak, že andulkám budete výhradně podávat jenom pitnou vodu.

První pomoc andulce :
Ze všeho nejdříve musíte andulku dát do samostatné klece. Musíte se postarat o absolutní klid a dostatečné teplo. Nejlépe k pití podávejte andulce vlažný heřmánkový čaj nebo nějaký jiný bylinkový. Po poskytnutí této první pomoci by jste se měli co nejdříve dostavit k veterináři. Následujících pár otázek na které se veterinární lékař ptá nejčastěji: Jak je andulka stará ? Kdy jste si poprvé všimli, že je s ní něco v nepořádku ? Co vám připadlo zvláštní na jejím chování ? Byla už andulka někdy předtím nemocná ? Kdo ji léčil a čím ? Jakou směs zrní dostává ? ( nezapomeňte vzít sebou vzorek .) Co dostává na pití ? Jaké ovoce a zeleninu snědla ? Mohla se dostat k nějakým jedovatým látkám ? Jaká jiná domácí zvířata s ní v domácnosti ještě žijí ?

Chci malé andulky

Když se rozhodnu mít malé andulky nejdůležitějším bodem je mít samce a samici.
A jak je od sebe poznám ?
SAMEC : má modré ozobí - pokud to zrovna není žlutý lutino, albín, plaví nebo recesivní straka ( andulka se strakatým opeřením, které se také říká harlekýn) neboť i ty mají ozobí růžové.
SAMICE : mají všechny béžové až světle hnědé ozobí.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

andulky dohromady

(andulky dohromady, 5. 3. 2017 19:45)

Chci se zeptat, lze chovat 2 andulky v 1 kleci? Popřípadě jaká pohlaví k sobě?

Re: andulky dohromady

(Anonym, 13. 12. 2017 6:55)

Samotna andulka je dost smutna, musi byt dve. Samozrejme v jedne kleci. Muzete chovat parek, dva samce nebo dve samice. Pokud chcete chovat parek ale nechcete mladata, nedavejte andulkam budku a oni nezahnizdi. Po pripade ze chcete mit smisene hejno, musi byt bud vic samcu nebo vyrovnany pocet pohlavi. Zdraví
Anonym

Re: andulky dohromady

(Chovatel, 23. 9. 2019 7:32)

Ano může mít jakékoliv pohlaví, ale neneucíš je mluvit

Trávení

(Anonym, 8. 4. 2018 12:29)

Někde jsem četla že se na trávení dává speciální písek je to pravda??

Začátky

(Ondřej, 13. 8. 2017 14:50)

Ahoj, chci se zeptat na nějakě rady pro začátečníky s andulkami.
Předem děkuji ;)

bacha na splodiny

(JanK., 6. 1. 2016 21:20)

a pryč s ní z kuchyně a ze zakouřených prostorů
https://zn.sk/chovate-papagaje-ci-andulky-toto-ich-prekvapivo-moze-zabit/

#jidlo

(#jidlo, 9. 12. 2015 8:59)

andulky jen na jidlo dobry

dfsdds

(vgfes, 5. 11. 2015 14:15)

csdcasdcxyewef vewfdewvewdv ewcfewdededede dededededdee ededd

Mo je andulka

(anna , 3. 10. 2015 11:23)

Mo je andulka se vůbec nekoupe ani když bylo léto prostě vůbec nevíš proč se nekoupe

Moje andulka

(Peťa, 27. 12. 2013 19:28)

Já jsem si pořídila andulku je to sameček a máma s tátou mi nechtějí k ní pořídit další andulku:/ Takže se chci zeptat za 1.Nevíte kdybych si k mému samečkovi pořídila nějakého dalšího samečka jestli by se nějak pozabíjeli... a nebo samičku jestli by se taky nějak nepozobali?A za 2. zdá se mi nějaký smutný a sedí pořád na jednom místě nevíte jak ho rozveselit ?
Kdyštak moc DĚKUJU :3

Re: Moje andulka

(Peťa, 27. 12. 2013 19:30)

Jo a mimochodem tato stránka je skvělá:3

Re: Moje andulka

(klára, 10. 5. 2014 15:49)

Nahoře je napsáno že když je smutná a sedí na jednom místě je nemocná tak si to aspoň přečtěte než sem něco napíšete.je to napsaný v odstavci když andulka stůně.

Re: Moje andulka

(Tonda, 11. 12. 2014 18:41)

na tu 1. otázku se samečkami by se trošku škadlili ale samičku by se nejdřív nechtěli ale pak...
a na tu 2.otazku di sním radši k lékaři

andulka Dorotka

(Nicole , 27. 3. 2015 18:46)

Jen bychbse chtela zeptat, kdyz jsem nemocna, muzu se s ni normalne mazlit nebo ji muzu nejak nakazit? Dekuji za odpoved :)

mlada

(terka, 14. 8. 2015 19:40)

Ahoj prosim mam novou mladouckou andulku drive odebranou nemate nejake rady???

Nevíme jaké jméno

(veverka, 7. 9. 2013 17:27)

Právě jsme si pořídili andulku.Je taková žlutá až do zelena.Ale zatím nevíme jaké jméno jí dáme.PS:je to mladučký kluk.

Re: Nevíme jaké jméno

(Nela, 30. 12. 2013 8:56)

Chcete mít jméno pro andulku spuštění jaké vady ma vaše andulka třeba kulhal(ká) nebo omáč nebo proste andulka

Re: Nevíme jaké jméno

(David, 16. 7. 2015 9:21)

Pojmenuj ho třeba podle toho jak se chová, třeba= přeletuch

andulka

(honza, 31. 12. 2012 13:15)

no moje andulka furt sedi a kouka a je na jednom miste co s ni jestli k veterinari nebo ji nechat v klidu

Re: andulka

(Tonda , 11. 12. 2014 18:46)

ja bych souhlasil s petrou protože andulky moc nesedej